صفحه اصلي
صفحه اصلي
ورود كاربران
اخبار برگزيده
هجوم دوباره ملخ صحرايي مهاجر به سيستان وبلوچستان در پاييز

رييس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: براساس پيش‌بيني‌هاي سازمان فائو در پاييز امسال شاهد هجوم دوباره ملخ صحرايي مهاجر به اين استان خواهيم بود.

محمدعلي نيكبخت افزود : سازمان جهاد كشاورزي استان با بسيج تمام امكانات و همكاري مقامات ملي و استاني از نيمه دوم اسفند سال ۹۷ تا تيرماه سال گذشته در سطح بيش‌ از ۲۱۱ هزار و ۵۰۰ هكتار با اين آفت مبارزه شيميايي كرد كه در نتيجه خسارتي به محصولات كشاورزي وارد نشد.

وي ادامه داد: حمله ملخ هاي صحرايي از ۵ آبان سال گذشته از سمت كشور پاكستان آغاز و عمليات مبارزه از شهرستان‌هاي سرباز، فنوج،  چابهار و كنارك شروع و هم اكنون وارد هشتمين ماه مبارزه با اين آفت شده بطورريكه  تاكنون ۱۸۰ هزار هكتار در ۱۵ شهرستان مركزي و جنوبي استان عليه اين آفت جهاني سمپاشي شده ولي عمليات ديده باني و مبارزه با اين آفت همچنان ادامه دارد.

رييس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان افزود: با وجود رخداد حوادث پيش بيني نشده نظير سيل، كرونا تا كنون عمليات ديده باني درسطح چهار ميليون و ۴۰۰ هزار هكتار و مبارزه با اين افت در سطح ۱۸۰ هزار هكتار انجام شده كه بيشترين سطح مبارزه در شهرستانهاي نيكشهر،بمپور و ايرانشهر بوده است.

نيكبخت جلب مشاركت بهره برداران ومسئولان محلي و استاني ،اطلاع رساني مداوم، خريد بيش از ۹۰ تن سم،  بكارگيري ۲۷ دستگاه سمپاش يو ال وي پاش پشت وانتي به همراه ۵۵۰ دستگاه سمپاش پشت تراكتوري، توربولاينر۱۰۰ و ۲۰۰ ليتري  و انواع ۲۰ ليتري كوله اي و همچنين آماده كردن باند خاكي فرودگاهي و استقرار هواپيماي سمپاش در ايرانشهر، بمپور و كنارك را از مهمترين اقدامات مبارزه با ملخ صحرايي در سيستان و بلوچستان عنوان كرد.

وي تاكيد كرد: براي مبارزه با اين آفت درسال ۹۸-۹۷ بيش از۶۷ ميليارد ريال اعتبار در استان سيستان و بلوچستان هزينه شده است.

رييس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان بيان كرد: امسال نيز بيش از ۱۰۰ ميليارد ريال اعتبار براي خريد سم، سمپاش و تعميرات به مصرف رسيده است.

وي تصريح كرد : باتوجه به پيش بيني سازمان خواروبار جهاني (فائو) و سازمان حفظ نباتات كشور نسبت به ريزش هاي شديد و شرايط آب و هوايي و پوشش گياهي مناسب درجنوب استان حداقل تا سه سال آينده حضور اين آفت در سيستان و بلوچستان قطعي    مي باشد.


تعداد بازديد اين صفحه: 887
خانه | بازگشت | Guest (PortalGuest)

MHCIP Portal Generator
Powered By Sigma ITID.